Podstawowe rodzaje siewu nasion warzyw (Ogrodnictwo)

Nasiona roślin warzywnych wysiewa się ręcznie lub maszynowo. Najkorzystniejsze z punktu widzenia zabiegów uprawowych i zbioru jest wysiewanie nasion w sposób regularny i uporządkowany. Czasami stosuje się kombinacje wymienionych niżej rodzajów. Rodzaj siewu nasion i wysadzania rozsady należy dostosować do gatunku warzywa. Należy także pamiętać, że nasiona powinny być umieszczone w glebie lub podłożu na głębokość ich 2-3 krotnej średnicy.


Rodzaje siewu:

  1. rzutowy
  2. punktowy
  3. gniazdowy
  4. rzędowy
  5. pasowo-rzędowy
Rodzaje siewu nasion

Podane wyżej rodzaje siewu można wykorzystać także przy innej grupie roślin np. roślin zielarskich oraz ozdobnych.


Artykuły podobne:

siew nasion (Ogólna Uprawa Roślin)

Źródło:
  1. Kunicki E., Sękara A., Kalisz A. 2006. Skrypt do ćwiczeń z warzywnictwa ogólnego dla studentów Akademii Rolniczej. Wydawnictwo Akademii Rolniczej, Kraków.

Pozostaw komentarz

Należy wypełnić prosty test (poniżej). Najedź myszką na kwadrat obok napisu 'Nie jestem robotem' i naciśnij lewy przycisk myszy komputerowej. Po przejściu testu można wysłać komentarz. Przepraszamy za utrudnienia. Po dodaniu komentarza i wróceniu do strony należy ją odświeżyć, klikając klawisz na klawiaturze F5 (aby uniknąć podwojenia wpisu).

*Komentując wpis, akceptujesz jednocześnie paragraf nr 9 regulaminu wortalu (patrz stopka). Komentując wpis wyrażasz zgodę na przetwarzanie i przechowywanie danych związanych z tożsamością w internecie.

Skomentuj jako pierwszy

Menu :