Rośliny oczyszczają powietrze

Zaskakujące doniesienia ze świata nauki sugerują, że rośliny doniczkowe we wnętrzach mogą pełnić nie tylko rolę ozdoby, ale mogą także oczyszczać powietrze, dzięki czemu poprawiają jego jakość. W powietrzu współczesnych pomieszczeń może znajdować się wiele szkodliwych związków chemicznych, pochodzących na przykład z urządzeń i przedmiotów używanych w pracy biurowej. Naukowcy z NASA opublikowali ostatnio listę tych związków, urządzenia i materiały, które są ich źródłem, a także rośliny, które są w stanie filtrować te substancje.

Do związków tych należą:

  • – Trichloroetylen (który może znajdować się w farbach drukarskich, lakierach, werniksach, klejach, substancjach usuwających farby), – Formaldehyd (w papierowych torbach, woskowanym papierze, chusteczkach higienicznych, ręcznikach papierowych, serwetkach, płytach wiórowych, panelach ze sklejki, włóknach syntetycznych),
  • – Benzen (m.in. używany do wytwarzania plastiku, żywic, włókien syntetycznych, smarów gumowych, barwników, detergentów, pestycydów, można go znaleźć także w dymie papierosowym, spalinach samochodowych, kleju, farbach, wosku do mebli),
  • – Ksylen (w druku, gumie, skórze, farbach przemysłowych, dymie papierosowym, spalinach samochodowych),
  • – Amoniak (np. w substancjach do czyszczenia okien, woskach do podłóg, solach odświeżających).
Figowiec benjamiński

Figowiec benjamiński

Substancje te są szkodliwe dla zdrowia człowieka, gdy zetkniemy się z nimi w bezpośredni sposób. W sytuacji, gdy stykamy się z nimi na co dzień, oszacowanie ryzyka dla zdrowia zależy od ilości substancji na jaką jesteśmy narażeni, sposobu w jaki ona na nas oddziałuje oraz czasu tego oddziaływania.W jaki sposób te substancje mogą naruszyć zdrowie? Otóż, trichloroetylen przy krótkotrwałej ekspozycji, może wzbudzać uczucie pobudzenia, zawroty głowy, ból głowy, nudności, wymioty, senność, a w szczególnych przypadkach śpiączkę; formaldehyd podrażnia nos, usta i gardło, czasem także obrzęki krtani i płuc, benzen podrażnia oczy, powoduje senność, zawroty głowy, podwyższenie tętna, bóle głowy, a w niektórych przypadkach może doprowadzić do utraty świadomości; ksylen może podrażniać usta, gardło, może powodować zawroty i bóle głowy, oszołomienie, problemy z sercem, wątrobą i nerką, a czasem i śpiączkę, amoniak może podrażniać oczy, powodować bóle gardła, kaszel.

Zielistka

Zielistka

Spośród przebadanych roślin, wybrano te, które najlepiej radzą sobie z oczyszczaniem powietrza. Chryzantema i skrzydłokwiat to rośliny, które wychwytują wszystkie wymienione wyżej związki chemiczne. Bluszcz pospolity i dracena, są doskonałe do pomieszczeń narażonych na wszystkie te związki, oprócz tych, w których występuje amoniak. Ponadto, powszechnie stosowany jest również daktylowiec niski, nefrolepsis wyniosły, zielistka Sternberga, aglaonema, chamedora, figowiec benjamina, epipremnum złociste, antrium, lirope szafirkowata, palma biczowa, gerbera Jamesona czy dracena wonna. Naukowcy zwrócili także uwagę, że niektóre z wyżej przedstawionych roślin, mogą być szkodliwe dla psów, kotów i innych zwierząt domowych, więc przed ich wprowadzeniem należy to sprawdzić.


Logo internetowy ogród

Pozostaw komentarz

Należy wypełnić prosty test (poniżej). Najedź myszką na kwadrat obok napisu 'Nie jestem robotem' i naciśnij lewy przycisk myszy komputerowej. Po przejściu testu można wysłać komentarz. Przepraszamy za utrudnienia. Po dodaniu komentarza i wróceniu do strony należy ją odświeżyć, klikając klawisz na klawiaturze F5 (aby uniknąć podwojenia wpisu).

*Komentując wpis, akceptujesz jednocześnie paragraf nr 9 regulaminu wortalu (patrz stopka). Komentując wpis wyrażasz zgodę na przetwarzanie i przechowywanie danych związanych z tożsamością w internecie.

Skomentuj jako pierwszy

Menu :