Nazwa: Sansewieria gwinejska 'Laurentii' - Sansevieria trifasciata 'Laurentii'

Inne nazwy: Wężownica gwinejska, Język teściowej

Rodzina: Szparagowate - Asparagaceae [2], według innych systematyk zaliczana do Liliowatych - Liliaceae, a także do Agawowatych - Agavaceae


Sansewieria gwinejska Laurentii Sansevieria trifasciata Laurentii

Sansewieria gwinejska 'Laurentii'

Wężownica

Morfologia:

Wysokość: do 150 cm, przeważnie koło 100 cm.

Pokrój: bylina o wzniesionych, mieczowatych liściach [1]

Kwiaty: a cienkich łodygach, zebrane są w długie kłosy, które nie przekraczają 2/3 wysokości liścia, koloru biało-zielonego, intensywnie pachną wieczorem [1], zapach migdałowy .

Liście: wydłużone, mięsiste, sztywne, wzniesione, kształtu mieczowatego, z poprzecznym jaśniejszym wzorem , obrzeżone na żółto [1].

Korzenie: sansewieria wytwarza kłącza, które pełzają tuż przy powierzchni ziemi, podłoża [1].


Biologia:

Długość życia rośliny: roślina wieloletnia.

Typ/forma życiowa rośliny: bylina, sukulent [1].

Kwitnienie: przedwiośnie [1].

Rozmnażanie: generatywnie [] oraz wegetatywnie poprzez podział roślin i sadzonki liściowe [1].


Uprawa:

Stanowisko: półcieniste lub słoneczne z rozproszonym światłem, znosi zacienienie [1].

Podłoże: przepuszczalne, zdrenowane, należy unikać przelewania, pH 7,0. Do uprawy można użyć mieszanki składającej się z gliny,torfu i piasku w stosunku 2:0.5:1. Sansewieria toleruje wapń (Ca) w podłożu [1].

Nawadnianie: średnie. W czasie lata, podczas upałów należy dość często i obficie podlewać sansewierię [1].

Temperatura uprawy: w czasie wzrostu rośliny należy zapewnić jej temperaturę z zakresu 12-18 °C. W zimie sansewieria powinna być w miejscu słonecznym o temperaturze wyższej niż 12 °C [1]

Nawożenie: średnie; sansewierię dobrze jest zasilić nawozami co dwa tygodnie [1].

Rozmnażanie: odmiany sansewierii najlepiej jest rozmnażać przez sadzonki liściowe, gdyż rozmnożone w ten sposób rośliny powielają cechy rośliny matecznej. Sadzonki liściowe powinny mieć długość 5-10 cm. Ukorzenienie sadzonek trwa około 6-8 tygodni [1]

Sansewieria jest rośliną o małych wymaganiach i bardzo łatwą w uprawie doniczkowej. Dobrze znosi suche powietrze, które występuje w warunkach mieszkaniowych. Należy się wystrzegać wstawiania sansewierii na bezpośrednie słońce oraz do cienia, gdyż wtedy jej liście mogą się wybielić. W bardzo nasłonecznionym stanowisku liście sansewierii mogą się przypalić. Należy jej w zimie ograniczyć podlewanie [1].


Zastosowanie:

  1. Kwiaciarstwo: roślina ozdobna, doniczkowa. Nadaje się na parapety, okna. sansewieria jest bardzo wytrzymała na niekorzystne warunki, nadaje się jako roślina doniczkowa do szkół, biur, mieszkań, hoteli, recepcji, sklepów.

Ciekawostki:

Liście sansewierii zawierają dużo włókien podobnych do konopnych, które mogą posłużyć do produkcji np. lin.


Zdjęcia:

Sansewieria gwinejska Laurentii Sansewieria gwinejska Laurentii

Sansewieria gwinejska 'Laurentii'

Sansewieria gwinejska 'Laurentii'

Sansewieria gwinejska Laurentii Sansewieria gwinejska Laurentii

Sansewieria gwinejska 'Laurentii'

Plantpol Zaborze

Sansewieria gwinejska 'Laurentii'

Plantpol Zaborze


Odmiany i gatunki pokrewne:

Sansewieria gwinejska Sansevieria trifasciata Sansewieria gwinejska - Sansevieria trifasciata hort. ex Prain [2] - roślina ozdobna, doniczkowa, gatunek.
Sansewieria gwinejska 'Craigii' - Sansevieria trifasciata 'Craigii' - liście obrzeżone na biało [1].
Sansewieria gwinejska Hahnii Sansevieria trifasciata Hahnii Sansewieria gwinejska 'Hahnii' - Sansevieria trifasciata 'Hahnii' - krótkie muszlokształtne liście zebrane w rozety [1].
Sansewieria gwinejska Golden Hahnii Sansevieria trifasciata Golden Hahnii Sansewieria gwinejska 'Golden Hahnii' - Sansevieria trifasciata 'Golden Hahnii' - krótkie muszlokształtne liście zebrane w rozety, obrzeżone na żółto [1].
Wężownica mniejsza zdjęcie Sansewieria mniejsza [tłum.] - Sansevieria parva

Źródło:
  1. 1990. Rośliny doniczkowe w mieszkaniu. Chemil, Warszawa.
  2. Sansevieria trifasciata. ITIS. Protokół dostępu: (dostęp )

Pozostaw komentarz

Należy wypełnić prosty test (poniżej). Najedź myszką na kwadrat obok napisu 'Nie jestem robotem' i naciśnij lewy przycisk myszy komputerowej. Po przejściu testu można wysłać komentarz. Przepraszamy za utrudnienia. Po dodaniu komentarza i wróceniu do strony należy ją odświeżyć, klikając klawisz na klawiaturze F5 (aby uniknąć podwojenia wpisu).

*Komentując wpis, akceptujesz jednocześnie paragraf nr 9 regulaminu wortalu (patrz stopka). Komentując wpis wyrażasz zgodę na przetwarzanie i przechowywanie danych związanych z tożsamością w internecie.

Skomentuj jako pierwszy

Menu :