Nazwa: Szałwia 'Mystic Spires Blue' - Salvia 'Mystic Spires Blue' [1,2]

Inne nazwy: Szałwia [org.], Sage, Salvia 'Mystic Spires'[2], Salvia 'Balsamisp' [1,2], Salvia longispicata x farinacea [1]

Rodzina: Jasnotowate - Lamiaceae [2]

Morfologia

Szałwia Salvia Mystic Spires Blue

Szałwia Mystic Spires Blue

Opis

Szałwia 'Mystic Spires Blue' jest niższą formą popularnej odmiany 'Indigo Spires'. Bardziej kompaktowy pokrój sprawia, że ta odmiana idealnie nadaje się do małych i średnich ogrodów, a także jest łatwiejsza w obrocie handlowym.

Kwitnienie tej odmiany przypada na okres od początku lata aż do pierwszych przymrozków. Purpurowo niebieskie kwiaty zakwitają obficie na wzniesionych, licznych łodygach kwiatostanowych. Kwiaty stanowią główny walor dekoracyjny tej rośliny, ale także przyciągają ciekawe i pożyteczne owady (np. motyle) oraz ptaki (kolibry), które dodatkowo urozmaicają kompozycje ogrodowe.

Odmiana ta tworzy kopuły liści o wysokości do 30 cm, znad których wyrastają liczne kwiatostany osiągające wysokość 45 cm.

Rezerwacja miejsca w ogrodzie dla szałwii będzie trwała rok. Jest to bylina, czyli roślina wieloletnia, ale w naszym klimacie nie jest w stanie przezimować w gruncie. Szałwia jest dość kompaktową rośliną, ale potrzebuje około 75 cm wolnej przestrzeni przy gruncie oraz wzwyż, więc sadzimy ją w rozstawie co 75 cm. Szałwia uwielbia słońce i w miarę wilgotną, dobrze przepuszczalną glebę. Choć potrafi przetrwać suszę, to lepiej jest ją regularnie podlewać i zasilać w nawozy.

Zabiegi uprawowe ograniczają się jedynie do posadzenia rośliny we wcześniej przygotowane miejsce w ogrodzie, doglądania rośliny podczas suszy i usuwania chwastów. W zasadzie szałwia jest rośliną samowystarczalną i łatwą w uprawie, jednak każde polepszenie warunków do jej wzrostu, sprawi że będzie zdrowsza i ładniej zakwitnie. Szałwia z niebieskimi kwiatami dobrze będzie się komponować z niższymi roślinami, które kwitną na żółto lub pomarańczowo (np. aksamitki, cynie). Odmianę tą można zastosować na obwódki, kwatery, tło dla innych roślin, najlepiej prezentuje się jednak w nasadzeniach masowych lub jako wzniesiony akcent w kompozycjach pojemnikowych[1].

Zastosowanie:

Kwiaciarstwo: Roślina ozdobna: na kwietniki, obwódki, kwatery, kompozycje kwiatowe, pojemniki [1].

Wymagania klimatyczne i glebowe/Uprawa

Stanowisko: słoneczne[2]

Podłoże: przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste, zasobne w humus[2]

Nawadnianie: podczas suszy[]

Nawożenie: []

Rozmnażanie: generatywnie poprzez siew nasion wiosną [2]

Mrozoodporność: strefa H2 (toleruje niskie temperatury, ale nie jest w stanie znieść mrozów)[2]

Zdjęcia:

Szałwia Salvia Mystic Spires Blue

Szałwia 'Mystic Spires Blue'

Szałwia Salvia Mystic Spires Blue

Szałwia 'Mystic Spires Blue'

Odmiany i gatunki pokrewne:

szałwia omszonaSzałwia omszona - Salvia nemorosa L.
szałwia błyszczącaSzałwia błyszcząca - Salvia splendens Sellow ex Roem. & Schult. - szałwia o czerwono krwistych kwatach
Źródło:
  1. Salvia 'Mystic Spires Blue' (Sage). Gardenia - Creating Gardens. Protokół dostępu: (dostęp )
  2. Salvia Mystic Spires Blue = 'Balsalmisp' (PBR) . RHS Online. Protokół dostępu: (dostęp )
Menu :