Nazwa gatunkowa: Wierzba biała - Salix alba L. [1]

Rodzina: Wierzbowate - Salicaceae [1]


Morfologia

Wysokość: do 30 m [1] .

Pokrój drzewo lub krzew z szeroką koroną [1].

Kwiaty: zebrane w podłużne kotki, które wyrastają na krótkich szypułkach. Kwiaty posiadają żółto-zielone przysadki, które u podstawy są owłosione. Przysadki kwiatowe opadają przed pojawieniem się owocków. Kwitnienie rozpoczyna się wraz z rozwijaniem się liści. U Kwiatów męskich wyrastają po 2 gruczoły miodnikowe i wolne pręciki, natomiast u kwiatów żeńskich występuje tylko jeden tylny gruczoł miodnikowy. W kwiecie żeńskim słupek jest nagi, występuje w formie siedzącej oraz na krótkiej szypułce. Szyjka słupka jest krótka, a na jej szczycie pojawiają się odstające znamiona[1].

Owoce: .

Łodyga/ Pień: łodygi oraz młode pędy są zwisające. Kora koloru szarego z bardzo wyraźnym i charakterystycznym rysunkiem. Młode gałązki zabarwione są na żółto lub jasnobrązowo, także pokryte włoskami, można je z łatwością wyginać [1]

Liście: Liście długości do 10 cm, kształtu lancetowatego, ostro zakończone, brzegiem piłkowane, z wierzchu ciemnozielone, natomiast od spodu szaro-zielone. Młode liście są obustronnie owłosione, u starszych liści włoski pojawiają się tylko po dolnej stronie blaszki. Mogą pojawić się ostro zakończone przylistki. Pąki liściowe są ostro zakończone, kwiatowe - tępo zakończone, z włoskami. [1] .

Nasiona:

Kłącze:

Korzenie:

Inne cechy:


Biologia

Długość życia rośliny: roślina wieloletnia, zimująca w polskich warunkach klimatycznych

Typ rośliny: drzewo lub krzew [1].

Kwitnienie: kwiecień-maj (IV-V) [1].

Rozmnażanie:.


Ekologia

Pochodzenie:

Zasięg terytorialny: W Polsce wierzba biała występuje na całym niżu [1].

Siedliska:wilgotne lasy wierzbowo-topolowe, zarośla, nadrzecza, podmokłe mady i przydroża [1]


Uprawa

Stanowisko:

Podłoże: .

Nawadnianie:

Nawożenie:


Zastosowanie


Ciekawostki:


Odmiany, gatunki pokrewne i rośliny podobne:

WierzbaSalix L. - Rodzaj
Wierzba purpurowa Salix purpurea L. - podobne działanie lekarskie, stosowana jest w wikliniarstwie

Źródło:
  1. 1987. Leśne rośliny zielarskie. PWRiL, Warszawa.

Logo internetowy ogród

Pozostaw komentarz

Należy wypełnić prosty test (poniżej). Najedź myszką na kwadrat obok napisu 'Nie jestem robotem' i naciśnij lewy przycisk myszy komputerowej. Po przejściu testu można wysłać komentarz. Przepraszamy za utrudnienia. Po dodaniu komentarza i wróceniu do strony należy ją odświeżyć, klikając klawisz na klawiaturze F5 (aby uniknąć podwojenia wpisu).

*Komentując wpis, akceptujesz jednocześnie paragraf nr 9 regulaminu wortalu (patrz stopka). Komentując wpis wyrażasz zgodę na przetwarzanie i przechowywanie danych związanych z tożsamością w internecie.

Skomentuj jako pierwszy

Menu :