Nazwa: Figowiec sprężysty 'Melany' - Ficus elastica 'Melany'

Rodzina: Moraceae - Morwowate

Figowiec sprężysty 'Melany'

Uprawa:

Stanowisko: słoneczne (wschód, zachód) [?], półcień [2], ciepłe na wiosnę oraz lato

Podłoże: przepuszczalne, próchniczne, odczyn podłoża: kwaśny [2], pH 5-6.

Nawadnianie: 1-2 razy na tydzień, obfite latem (woda powinna przelać się na podstawkę, po 30 minutach usuwamy pozostałą wodę), najlepiej miękką wodą, podczas spoczynku figowca należy mniej podlewać, ale zachować dużą wilgotność powietrza. Figowce bardzo źle znoszą przesuszanie. Przesuszone fikusy mają na stałe oklapłe liście [2].

Nawożenie: częste, 3-4/miesiąc, w zależności od wielkości rośliny. W czasie lata figowca obficie się nawozi [2]

Rozmnażanie: fikusy rozmnaża się z sadzonek pędowo-liściowych lub wierzchołkowych [1,2]. Uznaje się, że rozmnażanie fikusów nie jest łatwym zabiegiem [2]. Kawałki pędów muszą posiadać co najmniej jeden liść. Sadzonki pozostawiamy na powietrzu na około 24 godziny lub wsadzamy do ciepłej wody lub delikatnie opalamy zapalniczką, aby sok mleczny wysechł lub wyciekł. Zakrzepły sok usuwamy szmatką [2]. Sadzonki umieszczamy w torfie, piasku lub ziemi liściowej w mnożarce gdzie panuje wysoka wilgotność [1]. Temperatura podłoża do ukorzeniania powinna wynosić 28-30°C [2]. Aby zapobiec nadmiernemu parowaniu przez liście możemy je przyciąć lub zawinąć w tutkę przy pomocy gumki lub rafii. Po 4-5 tygodniach pojawiają się korzenie i figowca można przesadzać do mieszanki ziemi liściowej z piaskiem. Figowca możemy ukorzenić także poprzez wstawienie odcinka pędowo-liściowego do wody. Należy po jakimś czasie chusteczką oczyścić sok mleczny i po około 4 tygodniach pojawią się pierwsze korzenie.

Figowca można także rozmnażać również generatywnie poprzez wysiew nasion. Nasiona kiełkują tylko na świetle, więc należy je przykryć bardzo cienką warstwą piasku lub przezroczystą folią.

Temperatura uprawy: w czasie spoczynku na zimę temp 15-18°C. W czasie lata wyższe temperatury nie mają znaczenia, o ile fikusom zapewnimy odpowiednią wilgotność podłoża i powietrza [2]

W ciągu sezonu wegetacyjnego figowiec powinien wydać około 5-6 liści. Jeżeli liści wyrośnie mniej, to zaleca się ograniczenie podlewania i nawożenia figowca [2]

Zastosowanie

  1. Kwiaciarstwo: Roślina ozdobna

Zdjęcia:

Figowiec sprężysty Melany młode liście Ficus elastica Melany young leaves

Melany młode liście

Źródło:
  1. Kiljańska I. (Red.) 1971. Kwiaciarstwo. PWRiL, Warszawa.
  2. 1990. Rośliny doniczkowe w mieszkaniu. Chemil, Warszawa: 85-87.

Pozostaw komentarz

Należy wypełnić prosty test (poniżej). Najedź myszką na kwadrat obok napisu 'Nie jestem robotem' i naciśnij lewy przycisk myszy komputerowej. Po przejściu testu można wysłać komentarz. Przepraszamy za utrudnienia. Po dodaniu komentarza i wróceniu do strony należy ją odświeżyć, klikając klawisz na klawiaturze F5 (aby uniknąć podwojenia wpisu).

*Komentując wpis, akceptujesz jednocześnie paragraf nr 9 regulaminu wortalu (patrz stopka). Komentując wpis wyrażasz zgodę na przetwarzanie i przechowywanie danych związanych z tożsamością w internecie.

Skomentuj jako pierwszy

Menu :