Nazwa rośliny: Czosnek pospolity 'Mega' - Allium sativum 'Mega' [1,2]

Rodzina: Amarylkowate - Amaryllidaceae, dawniej Liliowate - Liliaceae [2]


Opis odmiany:

Wedłuug katalogu Polan czosnek Mega należy do odmian wczesnych, natomiast według Doruchowskiego (2011) czosnek ten zaliczany jest do odmian średnio późnych [1,2]. Czosnek odmiany Mega wyróżnia się głównie dużą masą główek (45-50 g) oraz zawartością olejków (0,56%). W olejku czosnkowym tej odmiany znajduje się 2,24% alliny aktywnej, a także 2,1% allicyny. Odmiana ta nadaje się dla przemysłu farmaceutycznego, spożywczego oraz do bezpośredniego spożycia. Odmiana nagrodzona na "Polagrze" w 2001 roku [2]. Liczba ząbków w główce 4-6 [2].


Gatunki pokrewne i rośliny podobne:

czosnek na poletku doświadczalnymCzosnek pospolity Allium sativum L.
czosnek arkus allium sativum arkus Czosnek pospolity 'Arkus' Allium sativum 'Arkus'
czosnek arkusallium sativum arkus Czosnek pospolity 'Harnaś' Allium sativum 'Harnaś'

Źródło:
  1. Katalog odmian warzyw i kwiatów 2012-2014. Polan, Kraków.
  2. Doruchowski R. W. 2011. Warto uprawiać czosnek. Hortpress, Warszawa.

Pozostaw komentarz

Należy wypełnić prosty test (poniżej). Najedź myszką na kwadrat obok napisu 'Nie jestem robotem' i naciśnij lewy przycisk myszy komputerowej. Po przejściu testu można wysłać komentarz. Przepraszamy za utrudnienia. Po dodaniu komentarza i wróceniu do strony należy ją odświeżyć, klikając klawisz na klawiaturze F5 (aby uniknąć podwojenia wpisu).

*Komentując wpis, akceptujesz jednocześnie paragraf nr 9 regulaminu wortalu (patrz stopka). Komentując wpis wyrażasz zgodę na przetwarzanie i przechowywanie danych związanych z tożsamością w internecie.

Skomentuj jako pierwszy

Menu :