Nazwa gatunkowa: Zaślaz mieszańcowy - Abutilon x hybridum

Inne nazwy: konik, abutilon

Rodzina: Ślazowate - Malvaceae

Morfologia:

Wysokość: .

Kwiaty: koloru; żółtego, żółto-czerwonego, brązowego, białego lub żółtego. Kwiaty kształtu dzwonkowatego, zwisające, z długimi szypułkami .

Owoce: .

Łodyga: .

Liście: podobne do liści klonu, koloru zielonego lub nakrapiane na żółto, pokryte włoskami.

Nasiona:

Korzenie:

Biologia:

Długość życia rośliny: roślina wieloletnia, nie zimująca w polskich warunkach.

Typ rośliny: krzew.

Kwitnienie: od czerwca do września (VI- IX)

Rozmnażanie: wegetatywnie poprzez sadzonki pół-zdrewniałe albo zielne.

Ekologia:

Pochodzenie: Brazylia

Zasięg terytorialny:

Siedliska: jasne lasy

Uprawa:

Stanowisko: świetliste (nie bezpośrednio), półcień

Podłoże: torf lub glina z torfem.

Nawadnianie: dobre podczas kwitnienia, sporadycznie podczas zimowego spoczynku

Nawożenie: dobre -> obfite podczas kwitnienia (w zależności od wieku rośliny) - 3-4 razy na tydzień, rzadkie podczas zimowego spoczynku

Rozmnażanie: I termin - wiosna - po przycięciu pędów wykorzystać półzdrewniałe części na sadzonki, II termin - lipiec/sierpień - sadzonki zielne. Sadzonki należy ciąć pod węzłem. Ukorzenianie przeprowadzamy w piaszczystym podłożu o temperaturze 22-25°C.

Temperatura podczas spoczynku zimowego: 8-12°C.

Ogólne informacje na temat uprawy:

Na wiosnę roślinę należy przyciąć nad 3-4 liściem i przesadzić do bardziej zwięzłej ziemi np. z dodatkiem gliny.

Podczas kwitnienia zapewniamy roślinie idealne warunki; należy częściej ją podlewać oraz obficiej nawozić. Na okres lata warto wystawić abutilon na zewnątrz domu; balkon, taras, ogród; gdyż wtedy roślina będzie lepiej się rozwijać - choć należy wtedy unikać bezpośredniego słońca i suszy, ponieważ osłabioną roślinę może zaatakować przędziorek. Natomiast w miejscach przewiewnych narażona jest na mszycę.

Abutilon nie lubi wahań temperatur - objawia się to poprzez opadanie liści z rośliny.

We wrześniu należy roślinę z powrotem przenieść do domu i ustawić przy oknie, aby roślina miała cały czas dostęp do światła podczas spoczynku.

Od listopada roślina powinna być przechowywana w temperaturze poniżej 10°C - musi przejść przez chłodny okres spoczynku (listopad - styczeń), aby w następnym roku powtórnie zakwitła.

Zastosowanie:

Roślina ozdobna., doniczkowa.

Odmiany i gatunki pokrewne:

  • 'Thompsonii' - Odmiana o pstrych liściach, nawozić regularnie, gdy przenawozimy roślinę to zaniknie dekoracyjne ubarwienie liści
Źródło:
  1. . Rośliny doniczkowe w mieszkaniu. Chemil, Warszawa.

Logo internetowy ogród

Pozostaw komentarz

Należy wypełnić prosty test (poniżej). Najedź myszką na kwadrat obok napisu 'Nie jestem robotem' i naciśnij lewy przycisk myszy komputerowej. Po przejściu testu można wysłać komentarz. Przepraszamy za utrudnienia. Po dodaniu komentarza i wróceniu do strony należy ją odświeżyć, klikając klawisz na klawiaturze F5 (aby uniknąć podwojenia wpisu).

*Komentując wpis, akceptujesz jednocześnie paragraf nr 9 regulaminu wortalu (patrz stopka). Komentując wpis wyrażasz zgodę na przetwarzanie i przechowywanie danych związanych z tożsamością w internecie.

Skomentuj jako pierwszy

Menu :