Pikowanie roślin (Ogrodnictwo)

Definicja pikowania

Pikowanie jest to przesadzanie siewek we wczesnej fazie wzrostu roślin. Podczas pikowania skraca się długość systemu korzeniowego roślin, co pobudza wyrastanie licznych korzeni bocznych. Pikowanie związane jest także ze zwiększeniem rozstawy roślin i tym samym przestrzeni uprawnej przypadającą na każdą siewkę. System korzeniowy skraca się ręcznie (odrywanie) lub przy pomocy narzędzi. Zazwyczaj siewki bylin podczas pikowania sadzi się głębiej niż rosły wcześniej [1]. Przy pikowaniu siewek zazwyczaj skraca się system korzeniowy o 1/3 lub 1/4 [2].


Powrót do ogólna uprawa roślin

Źródło:
  1. 2004. Rozmnażamy byliny. Działkowiec, Warszawa.
  2. 2001. Rozmnażanie drzew i krzewów liściastych. PWN, Warszawa.

Logo internetowy ogród

Pozostaw komentarz

Należy wypełnić prosty test (poniżej). Najedź myszką na kwadrat obok napisu 'Nie jestem robotem' i naciśnij lewy przycisk myszy komputerowej. Po przejściu testu można wysłać komentarz. Przepraszamy za utrudnienia. Po dodaniu komentarza i wróceniu do strony należy ją odświeżyć, klikając klawisz na klawiaturze F5 (aby uniknąć podwojenia wpisu).

*Komentując wpis, akceptujesz jednocześnie paragraf nr 9 regulaminu wortalu (patrz stopka). Komentując wpis wyrażasz zgodę na przetwarzanie i przechowywanie danych związanych z tożsamością w internecie.

Skomentuj jako pierwszy

Menu :