Kompost, Ziemie kompostowe

Kategoria: Podłoża ogrodnicze, ziemie ogrodnicze

Kompost szkółkarski pryzma

Pryzma kompostu w szkółce

Opis

Kompost zwykły, gospodarski - Do sporządzenia kompostów używane są nawozy zwierzęce, odpadki ogrodowe, kuchenne i wszelkie inne materiały zasobne w substancję organiczną (chwasty, łęty, liście, zmiotków). Zgromadzone materiały poddaje się procesowi kompostowania, czyli fermentacji resztek organicznych przy dostępie powietrza. Kompost podczas kompostowania powinien być cały czas wilgotny. Kompostowanie przeprowadza się w specjalnych konstrukcjach nazywanych kompostownikami lub na pryzmach. Długość procesu kompostowania uzależniona jest od warunków i rodzaju materii organicznej, ale zwykle trwa od kilku miesięcy do roku [4].

Kompostowanie odpadków najlepiej jest rozpocząć w lecie. Zaleca się, aby przerabiać kompost co miesiąc. Przed zimą należy kompost zabezpieczyć przed przemarznięciem: folią, słomą lub łętami [4].

Prawidłowo przygotowany kompost zawiera dużą ilość substancji odżywczych dla roślin, próchnicy, a także posiada ciemny kolor [2]. Próchnica zawarta w kompoście poprawia buforowość i pojemność wodną podłoży [3]. W przypadku kompostów miejskich (przemysłowych) może zaistnieć ryzyko wystąpienia substancji balastowych takich jak, chlorek sodu i metale ciężkie. Ze względu na użycie różnych materiałów do produkcji kompostu, może on zawierać nasiona chwastów, szkodniki oraz patogeny [1]. Komposty używane są przede wszystkim jako cenny nawóz organiczny. Stosowanie kompostu poprawia plon roślin oraz ich odporność na patogeny. Dobrze rozłożony kompost można wykorzystać w uprawie roślin ozdobnych, do siewu, uprawach ekologicznych i produkcji rozsady. Kompost jest szczególnie polecany w uprawie pomidorów [], ogórków, cebuli, sałaty, szpinaku i rzodkiewki [4]. Komposty wykorzystywane są także jako dodatek do innych podłoży np. do torfu w stosunku 1:3 [1,2].

Kompost stosuje się w dawkach mniejszych od obornika - od 10 do 20 ton na hektar. Kompost z glebą należy wymieszać przy użyciu kultywatora [4].

Rodzaje kompostów

Oprócz wymienionych wyżej można spotkać wiele innych rodzajów kompostów np. z dodatkiem nawozów mineralnych.


Pokrewne artykuły


Źródło:
  1. Chohura P. 2007. Podłoża ogrodnicze, Plantpress, Kraków.
  2. Heynitz K. 1998. Kompost w ogrodzie, Otylia, Nakło nad Notecią.
  3. Seitz P. 1994. Kompost, ściółka, nawozy zielone. Multico, Warszawa.
  4. Kępkowa A., Janiszowska I., Mańczak M. 1971. Warzywnictwo. PWRiL, Warszawa.

Pozostaw komentarz

Należy wypełnić prosty test (poniżej). Najedź myszką na kwadrat obok napisu 'Nie jestem robotem' i naciśnij lewy przycisk myszy komputerowej. Po przejściu testu można wysłać komentarz. Przepraszamy za utrudnienia. Po dodaniu komentarza i wróceniu do strony należy ją odświeżyć, klikając klawisz na klawiaturze F5 (aby uniknąć podwojenia wpisu).

*Komentując wpis, akceptujesz jednocześnie paragraf nr 9 regulaminu wortalu (patrz stopka). Komentując wpis wyrażasz zgodę na przetwarzanie i przechowywanie danych związanych z tożsamością w internecie.

Skomentuj jako pierwszy

Menu :