Nazwa choroby: Mączniak rzekomy róży

Nazwa sprawcy choroby: Peronospora sparsa Berk.

Inne nazwy sprawcy choroby:


Systematyka: [1]

Królestwo Chromista

Gromada: Oomocyta

Klasa: Oomycetes

Rząd: Peronosporales

Rodzina: Peronosporaceae


Występowanie i szkodliwość

Mączniak rzekomy róży może występować w uprawach gruntowych oraz w uprawach szklarniowych. Porażone zostają głównie młode części roślin.

Przy wilgotnych latach mączniak rzekomy objawia się dość wcześnie w postaci plam. Wówczas porażenie przez mączniaka bywa też bardzo szkodliwe. Mączniak rzekomy stanowi jedno z największych zagrożeń w uprawie szklarniowej róży i przy uprawie siewek dzikiej róży.

U porażonych róż mączniak rzekomy powoduje zasychanie, marszczenie się i wczesne opadanie liści z pędów róży, przy czym mogą pozostać tylko górne liście na pędach. Ponadto obserwuje się zasychanie i obumieranie porażonych pędów u róży.

Porażone liście róż przed opadnięciem żółkną, a także na liściach mogą pojawić się plamy o nieregularnym kształcie o zabarwieniu od fioletowego do ciemnobrunatnego. Nerwy liścia mogą stanowić granice tych plam. Kolejnym objawem jest pojawienie się białego nalotu na dolnej stronie blaszki liściowej przy wysokiej wilgotności powietrza i umiarkowanej temperaturze.

Na pędach i szypułkach róży mogą pojawić się fioletowo-czarne przebarwienia, przy czym mogą to być małe albo duże plamy (powyżej 2 cm długości)


Objawy porażenia przez mączniaka obserwuje się na

Czynniki sprzyjające rozwojowi mączniaka

Zapobieganie i zwalczanie choroby

W uprawie gruntowej róży można stosować następujące preparaty

Powyższe środki można stosować po wystąpieniu pierwszych objawów choroby. Opryskiwanie przeprowadza się 4 lub 5-krotnie, co 7 dni. Podane fungicydy można stosować przemiennie.


W uprawie róż pod osłonami polecane są następujące preparaty

Sposób użycia tych środków jest podobny jak przy uprawie gruntowej róży


Czasami róże uprawia się w doniczkach i w przypadku wystąpienia mączniaka rzekomego można zastosować poniższe preparaty:

Przy wystąpieniu mączniaka róże opryskuje się 3 - krotnie co tydzień.


Artykuły podobne lub pokrewne:

Mączniak prawdziwy róży Peronospora pannosa (Wallr.) Link


Powrót do poddziału Fitopatologia


Źródło:
  1. Peronospora sparsa. Index Fungorum. Protokół dostępu: (dostęp )
Menu :